Ankara Çocuk Diş Hekimliği Pedodonti

Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti - Çocuk Diş Hekimliği

Ankara pedodonti çocuk diş hekimliği Eot kliliğimizde hizmet alabilirsiniz .Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti, doğumdan itibaren daimi dişlenme tamamlanana kadar geçen süreçte bebek, çocuk ve genç erişkinlerin ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.

Pedodonti
Ankara Çocuk Diş Hekimliği

 

Pedodonti’nin birinci amacı ortaya çıkmış problemleri tedavi etmekle birlikte, bu sorunların kaynağını bularak oluşmasını engelleyecek önlemleri almaktır. Bu amaçla uygulanan prosedürlere Koruyucu Diş Hekimliği denir. Koruyucu diş hekimliği beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, ağız ve diş temizliği konusunda eğitimlerin verilmesi, yerel flor ve fissür örtücü gibi dişlere uygulanabilen işlemler ve düzenli kontrolleri içerir.

Bir Yaş Diş Muayenesi

Çocukların ilk diş muayeneleri bir yaşında yaptırılmalıdır.

Ağız diş sağlığının temelleri çocukluk döneminde atılmaktadır. Süt dişlenme döneminde koruyucu yöntemler ve hekim muayenesi önemlidir çünkü süt dişleri yerine gelecek sürekli dişler için rehber konumundadır. Çocukluk döneminde ise yeni sürmüş sürekli dişlerin korunması gerekmektedir. Gelecekte sağlıklı bireyler olmak için bakım ve koruma önemlidir.

Bebeklerde ağız ve diş bakımı;

Bebeğinizin ilk dişi sürer sürmez, temizlemeye başlamalısınız. Bunun için gazlı bez veya yumuşak bir diş fırçası seçmelisiniz. Bebeğinizi emzirdikten sonra dişetlerini ve dişlerini gazlı bezle silmeniz ya da diş fırçasıyla temizlemeniz önemlidir. Aynı zamanda fırçayı daha da yumuşatmak için birkaç dakika ılık suda bekletebilirsiniz.

Pedodonti hakkında sıkça sorulan sorular

Diş çıkarma esnasında ne gibi belirtiler görülür?

 

  • Uyku düzeninde bozukluk, huysuzluk ve huzursuzluk
  • Eline aldığı her eşyayı ağzına götürme
  • Ağız çevresinde hafif döküntü
  • Beslenme düzeninde bozukluk
  • Tükürükte artış
  • Ateş

 

 

Diş çıkarma esnasında görülen problemleri nasıl azaltabiliriz?

Kaşınan dişetine yıkanmış temiz ellerle parmak masajı uygulanabilir bu uygulamayı yaparken nemli gazlı bez kullanabilirsiniz aşırı basınç yapmamaya dikkat edin dişetine zarar verebilirsiniz

Meyve filesi içine havuç koyarak hem havuç suyunu içmesi hem de kaşıntı hissinin giderilmesi sağlanabilir

İçinde sıvı olan ve soğutulan dişeti kaşıyıcıları bu dönemde iyi bir çözüm olacaktır.

Bu dönemde bir takım jel veye pomad türü ilaçlar önerilebilir. Bu çözümler sadece kısa süreli bir rahatlama sağlar.

Huzursuzluk ve uykusuzluk aşırı olursa rahatlatmak için çocuk doktorunuza danışarak parasetamol içeren bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.Bazı çocuklarda gribal tablo ile beraber ateş de görülebilir. Bu gibi durumlarda hemen çocuk doktorunuzu aramanızda fayda vardır.

 

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

 

Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti, doğumdan itibaren daimi dişlenme tamamlanana kadar geçen süreçte bebek, çocuk ve genç erişkinlerin ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.

BİZE ULAŞIN

MAHALL KULE OFİS

Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Bul. No: 274 B-Blok  Kat:15 Daire:167  06530 Çankaya/ANKARA

(0312) 466 22 77 - (0533) 598 56 71

Google Map

Google Harita Üzerinden Adres Bilgisi