Ankara Ortodonti diş teli uygulaması tedavisi

Ortodonti Tedavi - Diş Teli

Özel uzmanlık alanı olan ortodonti Diş Teli

Diş teli Ankara diş kliniği

Diş hekimliğinin özel bir uzmanlık alanı olan ortodonti , dişlerimizde, ve çenelerimizde bulunan düzensizliklerin teşhisi, korunması ve tedavisi ile ilgilenmektedir. Ortodontik maloklüzyon olarak adlandırılan düzensiz dişler veya çeneler tel tedavisi ile düzeltilebilir.

Ankara ortodonti
Ortodonti Tedavisi Ankara

Dişlerimizde eğriliklerin oluşması birçok etkenin bir araya gelmesiyle oluşabildiği gibi bazen de çocukluk dönemindeki basit bir ihmal sonucu da gelişebilir. Her ne kadar ailemizden gelen genetik yapımız dişlerimizin ve çenelerimizin şeklinden büyük oranda sorumlu olsa da, süt dişlerinin erken kaybı ve bu durumun önemsenmemesine bağlı olarak da gelişebilmektedir. Ortodontik problemin erken dönemde saptanması ve gerekli önlemlerin alınarak tedavinin planlanması güzel bir gülüşe kavuşmamız için oldukça önemlidir.

Ortodonti Tedavi - Diş Teli

 

 

 

Dişler neden çapraşık olur, nasıl tedavi edilmelidir?

Ortodontik bozukluklar genetik, çevresel veya bazı fonksiyonel alışkanlıkların ayrın ayrı ya da hepsinin birlikte etkisi sonucu oluşabilir. Genellikle farklı genetik aktarımlar sonucu diş büyüklükleri çene boyutları ile uyumlu olmadığı durumlarda dişler çeneye yerleşmek için çapraşık ya da aralıklı dizilebilir. Bazen de parmak emme veya uzun süre emzik-biberon kullanımı ortodontik bozukluklara sebep olabilir. Kaynağı ne olursa olsun dişsel ve iskeletsel bozukluklarda güzel bir gülüş estetiği sağlamak için dişleri olmaları gereken konuma getirmek ortodontik tedavi uygulanarak mümkündür.

 

ortodonti
Diş Teli Ankara

Ortodontik tedavinin yaşı var mıdır?

Her yaşta ortodontik tedavi ile dişleri düzeltebiliriz. Tel tedavisi için olması gereken sağlam kemik ve sağlıklı diş yapısıdır. Yaşla birlikte değişen yalnızca tedavilerin uygulanma şeklidir. Alt veya üst çenesinde problem olmayan ancak dişleri eğri vakalarda uygulanan yöntemler genel olarak her yaşta benzerdir. Tek fark yaşımız ilerlediğinde kemik metabolizmamızın yavaşlamasına bağlı olarak tedavinin göreceli olarak erken yaşlara göre daha uzun sürme ihtimalidir. Ancak alt veya üst çenelerin normalden önde ya da geride olması olarak da adlandırdığımız iskeletsel bozuklukların tedavisi büyüme gelişimin hızlı olduğu dönemde yapılmalıdır. Bu dönem ortodonti uzmanı tarafından hastanın kemik yaşına göre saptanır. İskeletsel problemler geç fark edildiği durumlarda kemik gelişimi tamamlanmış ise bu problemi ancak çene cerrahisi (ortognatik cerrahi) ile düzeltilebiliriz. Amerikan Ortodonti Derneği (AAO) 8 yaşında mutlaka ortodontik muayenenin yapılmasını önermektedir. Bizler de erken muayeneyi destekliyor, varsa problemin saptanması, gerekli önlemlerin alınması ve hızlı büyüme döneminin kaçırılmaması için sizleri ücretiz muayene ve detaylı röntgen analizi için kliniğimize bekliyoruz.

 

Ortodonti Tedavi Fiyatları

Ortodonti fiyatları Türk Diş Hekimliği Birliği fiyat tarifesine göre saptanmaktadır.

Ankara Ortodontik Tedavi (diş teli) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için iletişim

 

Dişler düzgün dizilmiş olmasına rağmen çenenin önde ya da geride olması problem olur mu?

Estetik olarak hastayı dişin güzel dizilmesi tatmin etse bile fonksiyon olarak dişler tam üst üste gelmediği için zamanında tedavi edilmesi tercih edilir.

 

Ortodontik tedavide sadece tel takılarak mı tedavi yapılır başka alternatifler de var mıdır?

Dişlerin düzeltilmesi işleminde genellikle braket dediğimiz teller kullanılır ancak teknolojinin gelişmesi ile dişlerin arka yüzeylerinde sabitlenen braketler, şeffaf plaklar, porselen braketler gibi estetik çözümler de tedavi amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.

 

Dişlerinde çapraşıklık olan bir hasta ortodontik tedavi görmezse ne gibi sorunlar yaşar?

Estetik bir gülüş kişinin kendine olan güvenin artmasını sağlar. Düzgün sıralanmış dişlerin en sağlıklı tedavisi ise ortodontidir. Çapraşık dişlerin varlığı demek dişler arasında temizlenmesi zor alanlar demektir. Temizlenmesi zor alanlar çürüğe yatkındır. Yani çapraşıklık varlığında ortodontik tedavi sadece estetik amaçlı değil, sağlığın korunması amacıyla da yapılmalıdır.

 

Ortodontik tedavi öncesi ağızda ne gibi hazırlıklar yapmak gerekir?

Ortodontik tedavi öncesi mutlaka ağızdaki çürükler ve kanal tedavileri yapılmış olmalıdır. Ortodontik tedavi başladıktan sonra düzenli aralıklarla hekim tarafından yapılacak profesyonel diş taşı temizliği ve evde hasta tarafından uygulanması gereken özel ağız bakımı yeni oluşabilecek çürüklerden ve diş eti sorunlarından korunmada etkili olacaktır.

 

Ortodontik tedavi sırasında dişlere nasıl bir bakım uygulamak gerekir?

Ortodontik tedavi gören hastalar ortodontik diş fırçası ile günde 3 kere diş fırçalamanın yanında arayüz fırçaları ile braketlerin aralarını mutlaka temizlemelidir. Ağız gargaraları bu bakıma yardımcı olarak kullanılabilir.

 

Ortodontik tedavi sırasında braketlerin düşmemesi için ne gibi önlemler alınması gerekir?

Braketler ağızda beyaz dolguya benzer malzemelerle tutturulur. Bu malzemeler aşırı soğuk ve asitli gıdaların tüketilmesi ile dişten ayrılabilir. Sert gıda tüketimi de braketlerin düşmesine neden olabilir.

 

Braketin düşmesinin zararı nedir?

Dişler üzerlerine uygulanan kuvvetlerle hareket ederler. Braketin düşmesi demek bu kuvvetin artık dişe uygulanmaması yani ortodontik tedavinin kesintiye uğraması demektir. Düşen braketler en kısa zamanda tekrar yapıştırılmalıdır.

 

Parmak emme sonucu oluşan ön dişlerdeki balık ağzı görüntüsü düzeltilebilir mi?

Burada öncelikli olan etkeni ortadan kaldırmak yani parmak emmeyi zamanında bırakmaktır. Parmak emme 6 yaşından önce bırakılmışsa bir süre dişlerin yerine gelmesi beklenir. Eğer tam olarak düzelmezse 12 yaşından sonra ortodontik tedaviye alınır.

 

Gömük köpek dişleri yerine getirilebilir mi?

Gömük köpek dişleri röntgendeki pozisyonlarına çenedeki durumuna göre yerine getirilebilir. Bu dişlerin pozisyonlarının tespit edilebilmesi için panoramik röntgen ya da üç boyutlu tomografiler alınır.

 

Çenenin önde veya geride olması ya da dişlerin çapraşık olması genetik midir?

Bir çocuk anneden ya da babadan büyük diş genetiğini alır, diğerinden ise küçük çene genetiğini alırsa çapraşıklık ortaya çıkar. Ancak anne ya da babada böyle bir sorunun olması çocuğun da dişlerinin çapraşık olacağı anlamına gelmez.

 

Ortodontik tedavi sonrası verilen takıp çıkmalı apareyi kullanmazsak ne olur?

Ortodontik tedavi sonrası verilen bu apareyler dişlerin son halini almasını sağlarlar. Kullanılmadığında ise dişlerin bozulmasına neden olurlar ve tekrar dişlerin sabit braketlerle braketlenmesi (yeniden tel takılması) gerekebilir.

 

Ortodontik tedavi sonrası takıp çıkmalı apareylerden başka dişlerin yerinde sabitlenmesini sağlayan sistemler var mıdır?

“Retainer” adı verilen dişlerin arkasına yerşeleştirilen sabit teller vardır, ancak her hastaya uygulanmayabilir. Hekim vakaya göre hangi yöntemi seçeceğine karar verir.

BİZE ULAŞIN

MAHALL KULE OFİS

Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Bul. No: 274 B-Blok  Kat:15 Daire:167  06530 Çankaya/ANKARA

(0312) 466 22 77 - (0533) 598 56 71

Google Map

Google Harita Üzerinden Adres Bilgisi